Testimonials

Mitruț Dănuț Prof. pentru învățământul primar

În lumea martie 2022 am avut șansa să particip timp de 7 zile, în cadrul programului Erasmus, la formarea Coaching Strategies for school- Turn Challenging Learning. Au fost zile intense prin nivelul de cunoștințe solicitat, dar mai ales prin abilitățile care formate: strategie de coaching, ascultarea activă, participarea co-creativă la găsirea de soluții în mediul educațional Am adus la școala la care profesez, o conștiență nouă a schimbării, precum și un număr de metode utile, de aplicare imediată, adaptabile mediului educativ românesc. Prin aceasta mulțumesc mentorilor și participanților la program și școlii care m-a investit cu încrederea și sarcina de a contribui la o nouă viziune despre educație și învățare în lumea noastră modernă

Valentina Bălțatu Calitate în educație

Experiență în Proiectul Școlii Metropolitane ARC “Comunitate Educațională Reziliență: #PROFESOR21”, 2020-1-RO01-KA101-079591, co-finanțat prin Programul Erasmus+ Acum un an avea să înceapă cea mai frumoasă experiență din viața mea ,plecarea într-o țară străină unde nu cunoșteam pe absolut nimeni. (cursul s-a desfășurat în Praga, Cehia). Cu această ocazie am avut și primul zbor cu avionul ,trebuie să recunosc că am avut mari emoții și nu mi-am dezlipit ochii o secundă de pe geam.Si ca să nu uit niciodată primul zbor, am avut parte de niste turbulente serioase la aterizare. Am ajuns în Praga și nu incetam să mă minunez de cat de bine păstrata este,ce unitate vizuală există și cat de bine gestionat este turismul. Cursul la care am participat din cadrul proiectului Erasmus+ – Game Based Learning a fost cel mai interactiv pentru că ne încuraja să punem întrebări oricand,să ne spunem părerea sau să dăm exemple din experiența noastră de pana atunci.Activitățile au fost deopotrivă relaxante și informative mai ales prezentarea platformelor și a jocurilor pe care le poti utiliza în demersul instructiv-educativ.Cel mai interesant aspect a fost ocazia de a interacționa și de a învăța alături de cadre didactice din alte țări. Aș avea multe să vă povestesc despre cursul la care am participat ,insă închei prin a vă spune că Erasmus+ a reprezentat o experiență inedită și nouă pentru mine , scopul acestuia a fost de a-i învăța pe elevi sa lucreze în echipă și să învețe în diverse situații.Oricând aș repeta această experientă!